Pirelli Night Dragon GT 150/80B16 Rear Motorcycle Tire 77H
Shipping calculated at checkout.
Want next day delivery? Be quick!
Product Details
Brand
Pirelli
Manufacturer Part Number
Part Number
Features
Reinforced
Model
Night Dragon GT
Color
Black
Condition
New
Package Quantity
Each
Warranty
1 Year
Rim Diameter
18in.
Size
150/80B16
Style
Custom Replacement
UPC
Does Not Apply
Note to Buyer
Orders can NOT be changed, altered or canceled
Features
  • Stiffer carcass thanks to structure stiffening and high belt tension
  • Performance product tailored to V-Twin and Metric bikes
  • Structural design provides great stability and comfort
  • Up to 20% longer lasting versus Night Dragon™
  • Features compound for improved mileage
  • Outstanding grip at all lean angles
specs
Style V-Twin / Street / Cruiser
Units Each
Riding Style Street
Tire Size 150/80B16
Tread Pattern/Model Night Dragon™ GT
Width 150
Aspect Ratio 80
Construction B (Bias Belted)
Product Name Tire
Rim Diameter 16"